Mikkel og Oscar vinder herredouble U9 D i BC37, 2019

U9/U11 BCD-turnering afviklet i BC37 med stor succes

Tak til alle de mange deltagere, der gjorde weekendens turnering i BC37 til en fest.

Det var et brag af en turnering, der løb af stablen i weekenden i BC37 med en masse gode kampe, glade børn i hallen og kaffedrikkende forældre i klubcaféen på Strandlodsvej.

Se resultater fra turneringen: Storkøbenhavn BC37 Amager U9D/U11 BCD

Tak til dommerbord, de frivillige i caféen og ikke mindst alle de mange gæster, der gjorde det til nogle hyggelige dage i BC37.

Kommende turnering i BC37 og NBK

Den 18. og 19. maj inviterer DGI, BC37 og NBK igen til turnering og denne gang for alle årganges B, C og D-rækkespillere. Vi glæder os.

Du kan allerede nu tilmelde dig turneringen på badmintonpeople (tilmelding kræver login).

Den seneste måneds resultater fra ungdomsturneringer

Vi kan næsten ikke følge med alle de flotte resultater, som BC37'erne opnår til turneringerne ude omkring i det ganske land, men vi gør igen et forsøg. Er du BC37'er og har været ude at spille, så send gerne et foto fra kamp, medaljeskammel eller bare sjove situationer til vores ungdomstræner og mediemogul Philip eller blot til web@bc37.dk. Vi elsker at 'kigge' med.

BC37 Amager 2. og 3. marts 2019

U9 D Herresingle vinder Oscar Dinu Andersen
U9 D Herresingle andenplads til Mikkel Røikjær
U9 D Herredouble vinder Mikkel Røikjær og Oscar Dinu Andersen

U11 D Damesingle vinder Mathilde Hay-Schmidt
U11 D Damedouble vinder Mathilde Hay-Schmidt og Nora Siiner

U11 C Damesingle vinder Simone Aoki Pihl

Gladsaxe Søborg 3. marts 2019

U15 A Damesingle andenplads til Vigga Elise Kierkegaard

Taastrup Elite 3. marts 2019

U13 M Mixdouble tredjeplads til Daniel Spang med Aya, Holbæk
U13 M Herredouble tredjeplads til Daniel Spang med Colin, Nivå-Kokkedal

Farum 2. marts 2019

U15 C Herresingle tredjeplads til Marius Lønsted

Badminton Roskilde 16. februar 2019

U11 C Mixdouble vinder Tore Martin Hedin og Simone Aoki Pihl
U11 C Damedouble vinder Simone Aoki Pihl med Josefine, Charlottenlund
U11 C Herresingle andenplads til Tore Martin Hedin

Taastrup TIK 16. februar 2019

U13 D Herresingle andenplads til Ulf Christensen

U13 B Herresingle tredjeplads til Mathias Bjerre Kristoffersen
U13 B Herredouble vinder Mathias Bjerre Kristoffersen med William, Skovshoved

Them 14. februar 2019

U13 M Herresingle andenplads til Daniel Spang

U15 B Herresingle andenplads til Arthur Knoll-Tech

Randers 12. februar 2019

U13 M Mixdouble andenplads til Daniel Spang med Josefine, Lyngby
U13 M Herredouble andenplads til Daniel Spang med Sebastian, Hillerød

Haderslev 11. februar 2019

U13 M Mixdouble vinder Daniel Spang med Josefine, Lyngby
U13 M Herresingle andenplads til Daniel Spang

Charlottenlund 10. februar 2019

U13 D Herresingle vinder Ulf Christensen
U13 B Herresingle vinder Mathias Bjerre Christoffersen

Badminton Danmark Aarhus 10. februar 2019

U13 M Herresingle tredjeplads til Daniel Spang

Midt- og Vestsjælland 9. februar 2019

U11 C Herredouble vinder Tore Martin Hedin med Janus, Dragør

BC37 Badmintonklub - Strandlodsvej 69 - 2300 København S