Billeder fra damernes træninger

Dame- og herretræningsforløb for AB-træningerne

I starten af i år har AB-spillerne haft fire kønsopdelte træninger med to af klubbens mest prominente trænere.

Der er tale om perioden imellem d. 27. januar og d. 12. februar, hvor damerne og herrerne fra de to træninger har været trænet af henholdsvis Lotte Thomsen, ungdomshovedtræner og tidligere professionel badmintonspiller, og Thomas Iversen (Iver), som er hovedtræneren for seniorafdelingen.

Formålet med disse kønsopdelte træninger har til dels været at træne spillernes færdigheder indenfor deres kønsspecifikke kategorier såsom damesingle og herredouble, samt at danne nogle flere sociale fællesskaber på tværs af A- og B-træningerne.

Derudover har Lotte i særdeleshed haft fokus på en grundig opvarmning og dens vigtighed.

Vi håber fortsat at kunne tilbyde klubbens spillere lignende tilbud.

 

BC37 Badmintonklub - Strandlodsvej 69 - 2300 København S